Meie tegevjuht Mihkel Nurm jagas soovitusi, mil moel on kõige targem puhastada katuseid lumest. Elmari intervjuud saad kuulata SIIT.

Ehitusalpinist Mihkel Nurm rääkis raadio Elmar hommikuprogrammis katuste korrashoiust ning talvistest ohutusnõuannetest. Fookuses olid jääpurikad ja katustelt alla kukkuv lumi. Soovitusi jätkus nii jalakäijatele kui ka majaomanikele. 

Ehitusalpinist Mihkel Nurm tunnistas raadio Elmar hommikuprogrammis, et kuigi täna töötab ta igapäevaselt kõrgustega, on teda varasemalt kimbutanud arvestatav kõrgusehirm. “Ka kaljuronimist olen teinud hobikorras üksjagu, kuid kõik algas tänu minu uuele tööle. Kui päris aus olla, siis kõrgusekartus on mul tänaseni, kuid see pole enam paaniline. Mul on kõrguste vastu austus tekkinud,” märkis mees, kelle meeskond puhastab talviti katuseid lumest ja jääst.

Nurm andis nõu jalakäijatele, mil moel on talvisel ajal kõige turvalisem tänavatel liikuda. “Jääpurikate puhul – minu soovitus on hoiduda majade fassaadidest eemale. Samas, heitke pilk ka ülesse. Kui näiteks ühel päeval on lumerohkelt külm ja teisel päeval sula, siis on ohuks katuste pealt alla kukkuv lumi… see aga langeb katusest veidi eemale,” mainis ta.

“Oleme kuulnud viimasel ajal tihti, et maha kukkuv lumi ja jää on ka tänava ääres parkivatele autodele palju kahjusid tekitanud. Autod aga teatavasti ju fassaadide kõrvale ei pargi… see tähendab seda, et need on saanud pihta just kõnnitee piirkonnas, kus ka jalakäijad liiguvad. Seega, kui on katustel palju lund ja on sula, siis mina kõnniksin fassaadile veidi lähemal,” sõnas mees.

Nurm lisas, et on palju majaomanikke, kes juba hoolitsevad talviti oma majade katuste ning seeläbi ka kaaskodanike heaolu eest. Samas on palju kohti, kus annab veel palju ära teha. “Eriti ettevaatlikud on need majaomanikud, kel on juba erinevaid intsidente ette tulnud. Nüüd on nad palju teadlikumad – kui lumi tuleb, siis nad hoolitsevad ka katuse puhastuse eest. Mõned majaomanikud aga ei näe riski ning ootavad rahulikult lume sulamist,” sõnas ta.

“Kui katus vajab puhastamist, siis mina soovitan appi kutsuda professionaalid – eriti juhtudel, kus on võimalusi kukkumiseks. Puhastusmeeskonna liikmetel on vastav väljaõpe, nad teavad, kuidas end turvaliselt kinnitada, ja neil on oskused vastava töö tegemiseks. On kümneid pisikesi nüansse, mis määravad töö ohutuse. Kõige tähtsam on, et te ei teeks viga endale ega ka teistele… samuti ka oma majale,” sõnas ehitusalpinist Nurm.

Mees tõi välja, et ka majaomanikud saavad ise ennetada katustelt lume ja jääpurikate kukkumist. “Punkt üks, katusele annab panna lumetõkked. Kui on suured majad, siis annab paigutada ka topelt tõkked. Kui teie majal kipub tulema palju jääpurikaid, õhutage oma hoonete pööninguid – pange sinna ventilatsioon, et soe saaks alt välja. Lisaks sellele võib kasutada ka katusesildu, need võimaldavad kiiresti ja turvaliselt teha kõiki katusetöid,” soovitas Mihkel Nurm raadio Elmar hommikuprogrammis “Ärka, kaunis maa!”. 

Allikas: https://elmar.pleier.ee/uudised/ohtlikud-jaapurikad-ning-katustelt-kukkuv-lumi-kuidas-liikuda-tanavatel-turvaliselt

Foto: Skyproff

Telli lume ja jääpurikate eemaldamine meilt!