Varustuse korrapärane kontrollimine on kriitilise tähtsusega nii ohutuse kui ka seadusnõuete täitmise seisukohalt. Allpool toome välja peamised põhjused, miks varustuse hooldus ja inspekteerimine on hädavajalik.
1. Seadusandlus ja tootja nõuded
Seadus nõuab, et tööks kasutatav varustus oleks regulaarselt hooldatud ja kontrollitud vastavalt tootja juhistele. Enamasti tähendab see vähemalt kord aastas tehtavat ülevaatust pädeva isiku poolt.
Kui varustust kasutatakse agressiivses keskkonnas – näiteks seal, kus õhus on tolmu, kemikaale või muid söövitavaid aineid –, tuleb seda kontrollida sagedamini (https://www.riigiteataja.ee/akt/129122011181 § 2 (6) 4).
2. Miks on varustuse kontrollimine vajalik?
Varustuse põhjalik ülevaatus aitab avastada võimalikke kahjustusi ja defekte enne, kui need muutuvad ohtlikuks.
On esinenud juhtumeid, kus varustus on inspekteerimise käigus eemaldatud kasutusest, kuna see ei vasta enam ohutusnõuetele. Kui selline defekt oleks avastamata jäänud ja varustust edasi kasutatud, võinuks see põhjustada tõsise õnnetuse.
3. Ainult aastasest kontrollist ei piisa
Kuigi iga-aastane inspekteerimine on vajalik, ei taga see varustuse ohutust kogu aasta vältel. Kõik kasutajad peavad oskama hinnata oma varustuse kasutuskõlblikust ja veenduma varustuse korrasolekus enne kasutamist.
Vigade ja kahjustuste varajane avastamine võib ära hoida tõsiseid õnnetusi.
4. Ettevõtte sisemised reeglid ja protseduurid
Lisaks tootja ja seaduse nõuetele peab igal ettevõttel olema oma varustuse kasutamise ja kontrollimise protseduurid. Näiteks:
- Alumiiniumkarabiinide puhul – kui need kukuvad üle kahe meetri kõrguselt betoonile või asfaldile, võivad neisse tekkida mikromõrad, mis pingutuse all võivad põhjustada karabiini purunemise. Teraskarabiinid seevastu pigem painduvad ega purune nii kergesti. Seetõttu tuleb alumiiniumkarabiinid pärast kukkumist alati kasutusest eemaldada.
- Köite puhul – on juhtumeid, kus köied on purunenud, sest nende sisse on sattunud peenike tolm või keemilised ained, mis kahjustavad köie sisemist struktuuri. Samuti võib UV-kiirgus köisi pikema aja jooksul nõrgestada. Kui köied on olnud näiteks kuid õues ja päikese UV kiirguse käes, võib nende tugevus olla oluliselt vähenenud. See ei pruugi inspekteerimise käigus alati nähtav olla, mistõttu peab kasutaja ise teadma ja vajadusel köie kasutusest eemaldama.
5. Varustuse õige kasutamine ja koolitused
Varustuse kestvus ja ohutus sõltuvad ka sellest, kui teadlikult seda kasutatakse. Kui varustust kasutatakse valesti, võib see muutuda ohtlikuks kiiremini, kui eeldatud.
Eriti suur risk on jagatud varustuse puhul – kui üks kasutaja ei teavita tekkinud kahjustustest, võib järgmine inimene seda teadmatusest edasi kasutada.
Seetõttu on oluline koolitada inimesi varustust õigesti kasutama, kontrollima ja vajadusel kahjustatud varustust eemaldama.
Kuidas meie saame aidata?
- Kontrollime ja hindame varustuse seisukorda.
- Koolitame töötajaid varustust õigesti kasutama ja igapäevaselt kontrollima.
- Aitame välja töötada varustuse hooldus- ja ohutusprotseduurid.
Kui soovite oma varustuse ülevaatust või koolitust, võtke meiega ühendust!