Ankrupunktid on kriitilise tähtsusega komponendid hoonete ohutussüsteemides. Need võimaldavad turvalist juurdepääsu katustele, fassaadidele ja teistele kõrgetele pindadele, et teostada hooldus-, puhastus- ja remonditöid.
Seetõttu on arhitektide ja projekteerijate jaoks ülimalt oluline mõista ankrupunktidele kehtivaid standardeid ja nõudeid. Teadmatus selles vallas võib kaasa tuua tõsiseid tagajärgi, sealhulgas õnnetusi, juriidilisi probleeme ja esteetilisi puudujääke.
Ankrupunktide standardid: alus ohutusele
Ankrupunktid on seadmed, mille külge kinnitatakse kukkumiskaitsevahendid. Nende peamine ülesanne on tagada, et need on piisavalt tugevad, et kanda inimese kaalu ja võimaliku kukkumise korral tekkivaid jõude.
Sellepärast on kehtestatud mitmeid standardeid, mis reguleerivad ankrupunktide konstruktsiooni, katsetamist ja kasutamist.
- Olulised standardid:
- EN 795: See Euroopa standard käsitleb personaalse kukkumiskaitsevarustuse kinnitussüsteeme. See standard keskendub isiklikule varustusele, mida kasutaja saab pärast kasutamist kaasa võtta.
- EN 16415: See standard täiendab EN 795 ja keskendub kinnitussüsteemidele, mis on mõeldud kasutamiseks mitmele kasutajale korraga.
- EN 17235: Uuema arenguna on väljatöötamisel standard, mis hakkab asendama EN 16415. EN 17235 keskendub kinnitussüsteemidele, mis on fikseeritud ehitise külge ja mida kasutaja kaasa ei saa võtta.
- Standardite seos projektiga. Ankrupunktidele kehtivad standardid määravad kriteeriumid nende konstruktsioonile, katsetamisele ja kasutamisele. Need standardid mõjutavad otseselt projekteerimist, materjalide valikut ja paigaldusnõudeid. Projekteerijad peavad alati projektdokumentatsioonis viitama kohaldatavatele standarditele, et tagada rajatiste nõuetele vastavus ja ohutus.
Ankrupunktide tüübid: kasutusalad ja ohutus
Erinevad ankrupunktide tüübid on loodud täitma spetsiifilisi eesmärke ja seetõttu on oluline mõista nende erinevusi.
- Tüübid:
- Tüüp A: Need on fikseeritud ankrupunktid, mis on püsivalt kinnitatud ehitise külge. Need on ette nähtud tagama tugeva kinnituspunkti.
- Tüüp B: Need on eemaldatavad ankrupunktid, mida saab kasutada ajutiselt ja eemaldada pärast kasutamist.
- Tüüp C: Need on horisontaalsed või vertikaalsed turvaliinid, mille külge saab kukkumiskaitsevahendi kinnitada, et võimaldada töötajatel liikuda piki katust või muud pinda.
- Tüüp D: Need on turvareelsid, mis on sarnased turvaliinidele, kuid tavaliselt valmistatud metallist, pakkudes suuremat vastupidavust ja turvalisust.
- Tüüp E: Need on raskusankrupunktid, mis kasutavad kukkumisjõu hajutamiseks raskust. Neid kasutatakse olukordades, kus tavapärased ankrupunktid ei ole paigaldusvõimaluste puudumise tõttu praktilised.
- Valikukriteeriumid ja ohutus: Õige ankrupunkti tüübi valik sõltub konkreetsest projekti vajadusest, töö iseloomust ja potentsiaalsest kukkumisohust. Arhitektid ja projekteerijad peavad hindama iga olukorra eripära ja valima vastavalt ohutusnõuetele sobiva lahenduse, olgu see siis akendepesu, fassaaditööd või muud hooldustööd.
Paigaldus ja kontroll: ohutusprioriteet
Ankrupunktide nõuetekohane paigaldus on kriitilise tähtsusega töötajate ohutuse tagamiseks.
- Soovitused:
- Ankrupunktid peavad olema paigaldatud sertifitseeritud spetsialistide poolt, kes omavad vajalikku kompetentsi ja kogemust.
- Oluline on järgida tootja paigaldusjuhiseid, mis on loodud tagama toodete korrektne ja turvaline paigaldus.
- Paigaldusprotsess peab olema dokumenteeritud, et tagada süsteemi korrektsus ja jälgitavus. Dokumentatsioon peaks sisaldama paigaldusakte ja kasutusjuhendeid.
- Kontrollinõuded:
- Ankrupunktid vajavad regulaarset kontrolli, et tagada nende ohutus. Kontrolli sagedus ja protseduur on määratud kohaldatavate standarditega, mis peavad olema täidetud.
Kokkuvõte
Ankrupunktid on oluline osa hoonete ohutussüsteemist. Arhitektid ja projekteerijad peavad projekteerimisel arvestama nii ohutusnõuete kui ka hoone eripäraga, et tagada ohutu ja tõhus lahendus. Standardid, nagu EN 795, EN 16415 ja EN 17235, on kriitilise tähtsusega ohutuse tagamiseks.
Kui Sul on küsimusi või vajad professionaalset nõu sobivaima ankrupunkti lahenduse leidmisel oma projekti jaoks, siis võta julgelt meiega ühendust!
info@skyproff.ee
+372 58502424
Meie spetsialistid on valmis Sind nõustama ja abistama parima lahenduse leidmisel.