Ehitusalpinist ja Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm sõnab, et hirmud on vajalikud tunded, mis aitavad ellu jääda. Seejuures on aga oluline aru saada, et nendega koos tegutsemine ja nende kontrollimine on üks elurikkustest.

Hirmud on vajalikud tunded, mis aitavad ellu jääda

  1. Hirm on ellujäämismehhanism, mille eesmärk on hoiatada sind ohtude eest.
  2. Hirmud on väga vajalikud tunded, mis aitavad ellu jääda, aga seejuures on oluline aru saada, et nendega koos tegutsemine ja nende kontrollimine on üks elurikkustest.
  3. Eesmärk ei ole elada hirmuta, vaid õppida tegutsema koos hirmuga. On üks hea näide, kus päästjad üritasid põlevast majast naist välja aidata. Naine ütles, et ma ei saa, ma kardan. Päästja ütles talle, et tee seda siis kartes!
  4. Elus on oluline ka situatsioonide radikaalne aktsepteerimine. Kehva olukorra aktsepteerimine on tegelikult positiivne kogemus, kui võtad asja nii nagu see on. Kui lähed näiteks matkale ja näed, et raja peal on jõgi, kus pole enam silda, mida sa arvasid seal olevat, siis tasub lihtsalt leppida olukorraga, et seda silda ei ole. Ei ole mõtet tagasi minna ega nutta, vaid mõelda, kuidas sealt üle saada.
  5. Tänapäeval on vähe neid situatsioone, kus ürgne instinkt – tardu, põgene või võitle – meid tegelikult aitaks. Ohuga silmitsi olles on meil vaja analüütilist mõtlemist.
  6. Hirmust tekkinud erutuseisundis olemine kurnab meie keha, sest me oleme valmis tegema füüsilist sooritust ja seni kui seda ei tule, pinge meie kehas säilib. Pingete maandamiseks oleks hea iga päev teha kas või seitse minutit füüsilist trenni, pärast mida on kohe kergem tunne.
  7. Halb on see, kui hirmu kasutakse inimestega manipuleerimiseks, mis viimasel ajal paistab eriti tugevalt silma. Hirmutamiseta elamine on üks vaba ühiskonna oluline alustala.