Ootamatult suur lumesadu on tekitanud katustele suured lumehunnikud. Tuisk tekitab vallid ning sulaga hakkavad need katuselt alla jooksma. Eriti ohtlikuks teeb asja aga vihmasadu – kui suure lume peale peaks vihma tulema, hakkab katuseid sisse kukkuma. Ehitusalpinist ja Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm selgitab, miks peaks kindlasti katuseid puhastama ja annab nõu, kuidas seda teha.
Puhastamata katused on ohtlikud nii majale kui jalakäijatele
Kui enne sula katuseid puhastatud ei ole, hakkavad lumehunnikud kukkuma tänavatele. See ohustab jalakäijaid. Parimal juhul pääseb ehmatusega, aga suured lumemassid või räästasse tekkinud jääkamakad võivad tekitada raskeid vigastusi.
Külm ilm, lumekiht ja katus, kust lekib soojust, on ka parim eeldus purikate tekkimisele. Soojus sulatab lume alumist kihti, vesi voolab räästani ja külmub seal taas. Nii moodustubki purikas. Jääpurikad võivad painutada kõveraks vihmaveerenne ja katuseservi, sulaga majja vett viia ning olla väga ohtlikud jalakäijatele. Kui purikad liiga suureks kasvavad, võib nende eemaldamine ka katust vigastada.
Jalakäijatele soovitab Nurm jääpurikate puhul fassaadist eemale hoida. Sulalume ajal aga hoopis kõndida fassaadide lähedal, sest lumi kukub tavaliselt majast eemale – nii on tihti tee ääres parkivad autod sulalumega pihta saanud.
Selle eest, et miski katuselt alla ei lenda, peab hoolitsema majaomanik. Nurm tõdeb, et need, kellel on midagi juba (napilt) juhtunud, hoiavad oma katused üldiselt puhtana, et saada öösel rahulikult magada. Kuid on ka majaomanikke, kes võtavad rahulikumalt ja ootavad, kuni lumi ise ära sulab. Tiheda liiklusega tänavatel, seda riski ei soovita võtta.
Artiklit saad edasi lugeda siit: https://elu.ohtuleht.ee/1076522/huva-nou-viimane-aeg-lund-katuselt-puhastada-on-siis-kui-lumevall-irvitab-ule-serva