Mis on lumetõkked?

Lumetõkked on plekid või torud, mis on paigaldatud katusele, et takistada lume libisemist. Sisuliselt on tegemist turvatootega, mis aitab hoida ära õnnetusjuhtumeid ja vigastusi kontrollimatult langunud lume tõttu.

 

Milleks on need vajalikud?

Lumetõkked on vajalikud inimeste ja vara turvalisuse tagamiseks. Lumetõketega võib tekkida vale arusaam, et suure lumesaju korral ei pea siis enam lund katuselt puhastama. Lumetõkked on peamiselt selleks, et lumi kontrollimatult alla ei tule. Kui ikkagi on suur kogus lund sadanud, siis lumetõkete tagant peab katuse puhtaks tegema.

Lisaks peab arvestama, et lumetõkkeid ei panda päris katuse servale. Lumetõke on tavalisel 30-60cm katuse servast, sest need paigaldakse katuse all oleva seina või kandva konstruktsiooni kohale. Vastasel juhul hakkaks servale kogunenud lumeraskus katust murdma. See tähendab, et serva ja lumetõkke vahele kogunenud lumi võib täiesti ootamatult ise alla kukkuda. Selle vältimiseks on olemas spetsiaalsed klambri, mida saab lumetõkete juurde panna.

 

Mis on ohud, kui lumetõkkeid ei ole?

Kõige suuremad ohud on tiheda liiklusega tänavatel. Kontrollimatu lume varing võib kukkudes tekitada tugeva löögi. Eriti ohtlik on jäine lumi, sest sellega pihta saamine on eluohtlik. Ka suur kogus pehmet lund võib ühelt katuselt teisele kukkudes tekitada ülekoormuse ning alumise katuse purustada.

 

Kas lumetõkked peaksid olema kõikidel katustel?

Lumetõkete vajadus sõltub väga palju katusest. Tavaliselt pannakse lumetõkked kui kalle ületab 7 kraadi ja jääb alla 45 kraadi.  Väga suure kaldega katuste puhul ei jää lumi katusele seisma ning sinna ei saagi tekkida paksu kihti. Samas sõltub, kas on vintskappe, nende peale jälle peaks panema. Kui majal on neelukohad, siis sinna võib lumi tuisata ja on vaja lumetõkkeid, et raskus ühte kohta ei vajuks.

Kui katuse serva ja harja vahe ehk viilu pikkus on suurem kui 7 m, siis peaks panema topelt lumetõkked, muidu ei pea torud ja kandurid lumeraskusele vastu.

Plekist lumetõkked on mõeldud ainult väikestele katustele, mis on kuni 4 meetrise viiluga.

 

Kas lumetõketele on mingeid alternatiive?

Väga ei ole.

 

Kuidas neid paigaldada, kas seda saab teha ka ise?

Peale vaadates on see lihtne asi paigaldada aga kui kogemusi ja teadmisi pole, siis on väga lihtne asju valesti teha või paigaldada lumetõkked nii, et tulemust ei tule.

 

Kas sinu majal on lumetõkked olemas?

Kui vajad abi nende paigaldamisel, siis võta meiega ühendust!

KÜSI PAKKUMIST