Lume tulekul on vaja jälgida, kui paks on lumekiht katusel. Lume ja jää regulaarne eemaldamine aitab hoida maja seisukorda ning tagada ohutust hoone ümber. Jääpurikate eemaldamine on samuti vajalik, eriti juhul, kui need tekivad kõnnitee või muu liigeldava ala kohale. Siinkohal toome välja mõned nipid, kuidas lund võimalikult ohutult eemaldada.

Miks on oluline katuselt lund ja jääd eemaldada?

 • Liiga paks lumekiht võib (eriti sulades) kahjustada vihmaveerenne või pressida läbi katuse, põhjustades lekkeid ning halvimal juhul katuse vajumist.
 • Katusele jäänud lumi võib järsult alla kukkuda, tekitades kahjusid allolevatele autodele ja muudele esemetele ning vigastades jalakäijaid.
 • Kui juhtub õnnetus, lasub vastutus kõigi kahjude katmise ees majaomanikul (-omanikel).
 • Mida regulaarsemalt lund ja jääd eemaldada, seda väiksem risk, ohutum töö ning soodsam hind (kui teenus tellida). Mis saab liiga paksust lumekihist sulades, loe siit.

***

Kui oled otsustanud oma maja katust ise puhastada, pea meelest järgmist:

 • Ohutus ennekõike

Tööd tuleb teostada kahekesi, et teine inimene saaks vajadusel aidata või abi kutsuda. Hoia käepärast ka mobiiltelefon. Ära kunagi sea ohtu enda ega teiste tervist, et teha töö ära kiiremini või hoida kokku veidi raha. Ühekorruselise maja kõrguselt kukkumine üldiselt surmaga ei lõppe, kuid on suur tõenäosus saada eluaegne vigastus. Kahekorruselise maja kõrguselt kukkumine võib olla fataalne.

Lamekatuse puhul tuleb ettevaatlikult liikudes jälgida, et ei astuks äärele lähemale kui 2 meetrit. Lähemal kui 2 m servast tuleb kasutada julgestust, kuna on risk komistamise korral üle ääre kukkuda. Enne lume alla lükkamist veendu, et alloleval pinnal kedagi ei oleks. Enne katusele astumist proovi, kas see kannatab su raskust. Kui tundub, et katus vajub, ära riski katusest läbi astumisega! Sellisel juhul konsulteeri eksperdiga, et leida parim lahendus.

Kerge kaldega katuse puhul tuleb enne katusele minekut leida ankrupunkt, mille külge end kinnitada. Ära mine äärele lähemale kui 2 meetrit. Enne lume alla lükkamist veendu, et alloleval pinnal kedagi ei oleks.

Kui katusel ei ole käiguteid/redeleid, et ankrupunktini liikuda, tasub kaaluda hoopis professionaalse abi kutsumist. Libedal/lumisel kaldkatusel liikumine võib lõppeda väga õnnetult. Kui järgmisel talvel on soov ise katust puhastada, tuleks suvel luua selleks ohutud võimalused ehk paigaldada käiguteed vajalikesse kohtadesse. Vaata lisa siit.

Redelid

Kuna tavaliselt kasutatakse majapidamistes kõrgemale ulatumiseks redelit, oleme välja toonud peamised nüansid redelil ohutult töötamiseks. Siiski ei soovita me lumetöid redeli pealt teostada. Loe siit, miks ei ole redelilt lume lükkamine kuigi hea idee!

Kui siiski otsustad redeli pealt katust puhastada, pea kinni vähemalt nendest nõuannetest:

 • Vaata üle, kas redel on terve – katkist redelit ei tohi kasutada! Tähelepanu pööra eelkõige astmetele, kinnituskohtadele ja liikuvatele osadele.
 • Redelit paika sättides kontrolli alati, et allolev maapind oleks tasane ning redel seisaks seal kindlalt. Eemalda töötsoonist võimalikud takistused ja maas vedelevad esemed.
 • Redelil olles tuleb alati rakendada 3 punkti reeglit: toetama peavad kaks jalga + üks käsi.
  • See jätab vaid ühe vaba käe töötamiseks!
 • Vihmaveesüsteemi kaitsmiseks ära toeta redelit otse renni vastu, kuna see võib need lömmi suruda ja rikkuda, samuti libiseda. Kasuta spetsiaalset lisajuppi, millega saad toetada redeli kas katuse vastu või renni alla seinale.

 • Redeli pikkus peab olema piisav – astuda tohib maksimaalselt ülevalt neljandale astmele. Ülemisele kolmele astmele minemine on ohtlik, kuna inimese raskuskese on siis redeli otsast kõrgemal ja kukkumise tõenäosus palju suurem.
  • Silma järgi arvestades jälgi, et puusad ei oleks üle redeli otsa.

Suure kaldega ja kõrged katused – neid soovitame lasta puhastada oma ala ekspertidel, kellel on selleks vastav varustus ning väljaõpe. Kui vajad abi, telli lume eemaldus siit!

 • Ettevalmistused ja töövahendid

Selleks, et töö läheks sujuvalt, mõtle juba enne läbi, mida sul vaja võib minna.

 • Riietu soojalt ja mugavalt, jalga pane tugevad ja libisemiskindlad jalanõud.
 • Vali sobilikud töökindad.
 • Võta kaasa lumelabidas, millel ei ole metallist äärt – see võib katust kahjustada. Labidas võiks olla võimalikult kerge ja mugav kasutada.
 • Pane taskusse mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda.
 • Kui oled nohune, varu taskurätte.
 • Kui katus on suur, võib kasuks tulla kuuma joogiga termos
 • Kõrgtöid tuleb teostada kahekesi – ära unusta kaasa võtmast sõpra!
 • Enne tööga alustamist vaata valmis kohad, kuhu lund saad lükata. Kui tegemist on läbikäidava kohaga, piira ohutsoon!
 • Õige ajastus

Lund tuleks lükata regulaarselt, mitte jääda ootama sajuperioodi lõpuni või loota, et lumi ise ära sulab. Lumekihti ei tohi lasta liiga kõrgeks, kuna siis kasvab koormus katusele ning tõuseb lume mahalibisemise oht. 20 cm on juba paks kiht, mida võiks eemaldama minna.

Kõige optimaalsem on lund lükata siis, kui see on pehme ja kohev. Sula tulles muutub lumi raskeks ja uuesti külmudes jäätub. Kõva ja jäise kihi eemaldamine katuselt on palju raskem, aeganõudvam ja katusele ohtlikum. Viimane aeg lume eemaldamiseks on siis, kui see juba kooldub üle katuse ääre.

 • Jääpurikate eemaldus

Võimalusel tasub purikad eemaldada pika teleskoopvarre abil maapinnal seistes. Seejuures tuleb jälgida, et keegi (ka sina ise) kukkuva purikaga pihta ei saaks. Kui purikad on kasvanud väga paksuks, ei tasu neid jõuga lööma minna, kuna nii võib kahjustada vihmaveerenni või katuse äärt, mille küljes need on.

Ise katusel olles ei tohi kindlasti purikate eemaldamiseks üle ääre kummardada – pigem lamada katusel kõhuli. See on aga siiski ohtlik ning soovitaksime sellised purikad pigem jätta elukutseliste töötajate hooleks. Soovitame jälgida räästaid iga päev ning eemaldada purikad võimalikult kiiresti pärast tekkimist.

***

Lumerohkel ajal võib talvine koristus tekitada palju stressi, kuid selle kõige juures ei tohi unustada, mis on tõeliselt tähtis – ohutus ja turvalisus. Regulaarne puhastus aitab vältida õnnetusi ja suuri kulutusi.

Kui katuse puhastamine on ohtlik või puudub selleks sobivas vormis inimene, tasub kindlasti kutsuda lund koristama oma ala eksperdid.

Skyproffid saad lumetöödele kutsuda siit!

Telli lumetööd meilt!