Pea on üks inimese hapramaid ja olulisemaid kehaosasid, mida õnnetuste eest kaitsta. Selle jaoks on olemas palju eriilmelisi kiivreid erinevateks kasutusvaldkondadeks. Jalgrattasõidu, ehitusplatsil kõndimise ja kõrgustes töötamise jaoks ettenähtud kiivrid on üksteisest väga erinevad. Nende kõigi ülesanne on kaitsta kandja pead, kuid erinevate ohtude eest.

Ehituskiivritel peab jälgima, kas tegemist on ainult löögikindlusega kiivriga või on sellel ka lisaks kukkumiskaitse.

 

Mis vahet on ehitus- ja kõrgtööde kiivril?

Kõrgtööde kiiver peab vastama standardile EN 12492 ehk ta on mõeldud ka kukkumise kaitsmiseks. Kukkumiskaitse kiivri tunned ära selle järgi, et sellel on lõuarihm. Samas, iga lõuarihmaga kiiver ei ole veel kukkumiskaitse kiiver. Ka tavalisele löögikindlusega kiivrile (EN 397) saab panna lõuarihma, aga see ei tee seda veel kukkumiskaitse kiivriks. 

Kukkudes tuleb tavaliselt löök külje pealt, mitte otse ülevalt. Sellepärast on kõrgtööde kiivrid disainitud ja testitud küljelöökidele vastu pidama ning nende lõuarihmadel on nelja punkti kinnitus.

Ehitusobjektidel on näha, kuidas inimesed teevad tööd EN 397 kiivriga kõrgustes, näiteks tellingutel ja redelitel. Sellest kiivrist on vähe kasu, kui seda põrutuse hetkel peas pole. Teame üht juhtumit, kus tellingutel liikudes oli inimesel kiiver ilusti peas, aga kukkumise hetkel lendas see minema ja maaga kokku puutel sai töötaja raske koljuvigastuse.

  • Kõrgtööde kiiver, mida eelistab Skyproffi meeskond: Petzl VERTEX® VENT
  • Vaata Matkamaailma e-poest

Kõrgtööde kiiver ja löögikaitse kiiver erinevad ka selle poolest, mis jõu rakendamisel rihmade süsteem vabaneb. Kõrgtööde kiiver peab vastu suuremale jõule justnimelt kukkumise hetkel peas püsimise jaoks. Nn ehituskiiver vabaneb kergemini, et ennetada inimese kägistamise riski.

Väga hästi on need erinevused lahti seletatud Petzli kodulehel.

Eeskirjade järgi hõlmab standard EN 397 tööd maapinnal, standard EN 12492 aga kõrgusel (Allikas: petzl.com)

 

Kuidas ma tean, milline kiiver mul on?

Kiivri kasutusotstarvet saad kontrollida kiivri sees kirjas oleva sertifikaadi numbri järgi:

  • EN 12492 – kõrgtööde kiiver 
  • EN 397 – löögikaitse kiiver 

Kõrgtööde kiivri valimisel tuleb arvestada ka tööga, mida tehakse. Kui töö on seotud näiteks mürarikkas keskkonnas töötamisega, on oluline valida kiiver, millel on kõrvaklappide paigaldamise võimalus. 

Lisaks peab jälgima, kas antud objektil on lubatud ventilatsiooniavadega kiivrid. Osades keemiatehastes on see näiteks keelatud.

 

Kõrgtööde kiivri valikul hätta jäädes küsi julgelt abi Matkamaailma või Skyproffi meeskonnalt.