Kanal 2 saates “Reporter” käis külas Skyproffi tegevjuht ja ehitusalpinist Mihkel Nurm, kes kommenteeris Sõmerul toimunud tööõnnetust: hukkunud töömehel sai saatuslikuks hetk, mil ta hakkas turvarihma katusesiinile kinnitama, ent jalg libises libedal plekil ja ta kukkus. Nurm selgitas, et tegelikult peaks panema end kinni siis, kui on veel turvaline, ning usub, et selle juhtumi puhul jäi ettevalmistus tegemata.

Mida turvalisuse suhtes silmas pidada?

Nurm rõhutas, et kiiver on A ja O. Hea nipp aru saamiseks, kas inimene teeb ohutult tööd, on vaadata kiivrit. Kas kiiver on peas ja kas see on peas ka õigesti?

Rakmeid on mitmeid. Tarvis on kasutada nii turvarakmeid kui ka tööotstarbelisi rakmeid. Kõrgustes töötamiseks esmavajalikud on kukkumise peatamise rakmed, mis on ühe või kahe aasaga. Et töid teostada, lisatakse veel positsioneerimisvöö. Rakmed peavad vastama inimese kasvule ja kehaehitusele, et need istuksid seljas mugavalt. Siis on inimesel ka turvalisem tööd teha. Parim variant on leida sellised rakmed, mida saab vastavalt oma vajadusele reguleerida.

Nurm tõi välja, et kui hakkad end kinni panema, pead olema turvalises kohas ega tohi saada sealt libiseda. “Kui ma end kinni ära panen, siis alles nüüd lähen ma situatsiooni, kus võib tekkida kukkumisoht,” selgitas ta.

Kõrgtöid tuleb alati teha kahekesi. Vastasel juhul ei ole sind keegi päästmas

Nurm rõhutas, et turvalisuse tagamine on alati odavam kui õnnetus. “Me teame päris palju lugusid sellest, mis juhtub pärast õnnetust. Esiteks on sul töötaja rivist väljas, teiseks on palju bürokraatiat vaja täita. Võib-olla tuleb kriminaalkaristus juhatuse liikme suhtes. Võib-olla pannakse tootmine seisma või läheb ettevõte pankrotti,” loetles ta.

Ehituses on töötervishoiu ohutusnõuded, kus iga üle 2 meetri kõrgune allakukkumisoht peab olema turvatud – kas siis kaitsepiirde, ohutusvõrgu, turvarakmetega. See sõltub konkreetsest objektist.

Sõmeru puhul kommenteeris ta, et oluline on küsimus, kas tööandja on omalt poolt kõik teinud, et sellist õnnetust ei juhtuks. Teiseks, kas töötaja võtab ikkagi kuulda kõiki nõudeid, mida tööandja on kehtestanud. “On ju selge, et töötaja oma töökohal peab tegema nii, nagu teda on juhendatud, ning peab kasutama kõiki isikukaitsevahendeid, mis talle on antud. Tööandja ei saa olla töötaja kõrval igal sekundil, et seda kontrollida,” selgitas ta.