Kui lumi sulab ja katused ei ole puhastatud, hakkavad paratamatult katusele kogunenud lumehunnikud tänavale kukkuma. Eriti ohustab see muidugi jalakäijaid – parimal juhul pääseb ehmatusega, aga kukkuva lume tõttu võib saada ka viga. Ehitusalpinist Mihkel Nurm selgitab, kui tihti ja kuidas peaks katuseid lumest puhastama.

Mida kauem lumi seisab, seda raskemaks muutub

Nurm selgitab, et alles katusele sadanud lumi on kerge ja õhuline ega tekita tavaliselt probleeme. Ohtlikuks muutub lumi siis, kui selle koristamisega katuselt oodatakse viimase minutini. Mida kauem lumi seisab, seda tihedamaks ja raskemaks see muutub ning seda enam rõhub lumemass katusele.
Kui katusest pääseb soojus läbi, sulab lumi veeks ning voolab mööda katust alla. Katuseserval, kus katus soojust edasi ei anna, vesi uuesti külmub. Nii tekivad jäätammid ja -purikad.

Lumi sulab katuse soojades kohtades ja voolab alla, kuid ei pääse tekkinud purikate ja kuhjunud jää tõttu katuselt ära. Renni voolamise asemel jääb vesi jäätammi taha kinni. Kogunev vesi imbub pragude vahelt sisse ja võib hakata läbi katuse tilkuma. Kaldkatused on ehitatud põhimõttel, et vesi voolab ülevalt alla. Vee kogunedes on suur võimalus, et osa sellest jookseb tuppa. Siis tekitab vesi kahjustusi siseviimistlusele ja lõhub kandvaid konstruktsioone.
Päeval on katus päikese tõttu soe ja öösel külm, mistõttu tekivad külma-sula kahjustused. Vesi tungib pragudesse ja pooridesse, kus see külmudes paisub ja pressib praod suuremaks. Protsessi kordudes saavad väikestest pragudest suured. Katuse soojuskadu põhjustab katuse vale tuulutus ja puudulik soojusisolatsioon. Mure esineb tavaliselt vanematel majadel, kus ei ole ehituse käigus sellele tähelepanu pööratud.

Lund tuleks katuselt lükata regulaarselt

Nurm paneb südamele, et mida varem tegeleda lume ja jääpurikate eemaldamisega katuselt, seda kiirem ja soodsam see on. Kiirel reageerimisel on lumi veel kerge ja jääpurikad väikesed, seega on väiksem risk, et need kahjustavad katust. Kui koristada lumi ära kogu katuselt, ei ole hiljem uute purikate tekkimise muret.

Lund tuleks lükata regulaarselt, mitte jääda ootama sajuperioodi lõpuni või loota, et lumi ise ära sulab. Lumekihti ei tohi lasta liiga kõrgeks, kuna siis kasvab koormus katusele ning tõuseb lume mahalibisemise oht.

Kõige optimaalsem on lund lükata siis, kui see on pehme ja kohev. Sula tulles muutub lumi raskeks ja uuesti külmudes jäätub. Kõva ja jäise kihi eemaldamine katuselt on palju raskem, aeganõudvam, kallim ja katusele ohtlikum. Viimane aeg lume eemaldamiseks on siis, kui see juba kooldub üle katuse ääre.

Kui oled otsustanud oma maja katust ise puhastada, loe edasi siit, mida meeles pidada katust puhastades.