Ehitusalpinist Mihkel Nurm võrdleb hirmu metsiku hobusega, mida tuleb õppida taltsutama. Ta rõhutab, et kontroll oma metsiku hobuse ehk hirmu üle võimaldab meil teha paremaid otsuseid. Kuidas hirmu taltsutada?

Miks on hirmu taltsutamine oluline?
Tänapäeval on vähe neid situatsioone, kus ürgne instinkt – tardu, põgene või võitle – meid tegelikult aitaks. Ohuga silmitsi olles on meil vaja analüütilist mõtlemist. Näiteks kõrgtöödel hätta sattunud inimese päästmisel tuleb läbida 12 etappi või liigutust õiges järjekorras, vastasel juhul võib päästja ise ennast ohtu seada. Kõige kriitilisem on see näiteks piiratud ruumides, kus päästmisplaani vastu eksides päästja hukkub koos kannatanuga.
„Halb on ka see, kui hirmu kasutakse inimestega manipuleerimiseks, mis viimasel ajal paistab eriti tugevalt silma. Hirmutamiseta elamine on üks vaba ühiskonna oluline alustala,“ arvab Nurm.

Mis on hirm?
Nurm selgitab, et hirm on ellujäämismehhanism, mille eesmärk on hoida sind ohtude eest. Ohtu tajudes viiakse keha erutusseisundisse, mis valmistab meid ette soorituseks. Lihased lähevad pingesse, hingamine muutub, verre paisatakse adrenaliini ja inimese vaateväli muutub väga kitsaks. Mõnedele inimestele meeldib selline erutusseisund (miks muidu õudusfilme vaadatakse), teistele mitte ja see sõltub enamasti geneetilistest isiksuseomadustest. Näiteks mitteempaatilistel inimestel on lihtsam oma hirme taltsutada kui väga empaatilistel.

Hirmu taltsutamine algab hirmu ära tundmisest. Hea viis endale meelde jätta on, et hirm on:
Halb
Indikatsioon
Reaalsena
Mõjumas

Loe edasi, kuidas hirmu leevendada siit.