Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm: “Õnnetused on alati kallimad, kui õnnetuse ärahoidmise teenus.”
10. jaanuaril 2022 toimus Tori vallas õnnetus, kus läks tolmuplahvatuse tõttu põlema pelletitehas. See pani ilmselt paljud tootmisettevõtjad mõtlema, kuidas selliseid asju vältida. Raadio 2 saates Pulss käis külas Skyproffi tegevjuht Mihkel Nurm. Ta rääkis, kuivõrd oluline on tootmisettevõtetes iga-aastane inspektsioon. Selle abil saab teada, mis seisukorras tehas on.
Tolm võib tekitada suurt kahju
Nurm selgitas, et sageli on arusaam, et pinnapealne tolm ei põle. Kui aga tolm õhku tõuseb, tekib põlemispinda rohkem ja tekivad plahvatused. Plahvatus lööb õhku muu tolmu, see tekitab omakorda järgmise plahvatuse, ja nii edasi. Plahvatuse jaoks on vaja kolme asja: midagi, mis põleb, hapnikku ja süüdet. Pelletitehase põleng oli niivõrd intensiivne, sest süüdet ehk tolmu oli palju, plahvatusi tekkis mitu tükki järjest ning tuli levis kiirelt.
Nurm lisas, et neil on omajagu kliente, kes kasutavad Skyproffi, et tehased puhtana hoida. Nii on tagatud turvalisus ja tootmise kvaliteet.
Ta kirjeldab, et Skyproffi töötajad ronivad katuse all samal ajal, kui tootmine käib. Nad liiguvad fermidel, käes pikad tolmuimejad ning imevad sisse tolmu. Kui võimalik, teevad ka pinna lapiga puhtaks, et jääks eriti puhas tulemus. Pikkade tolmuimejate abil saab protsessi kiirendada ning pääseb ka keerulisematesse kohtadesse ligi.
Nurm rõhutab, et tolmu puhastamisel on suur risk tolm laiali lüüa ja seetõttu plahvatusohtu tekitada. Seepärast peab olema väga teadlik sellest, mida tehakse.
Oluline on teada, mis seisus tehas on
Samuti selgitas Mihkel Nurm, et tolmukihi paksust saab mõõta. Ta kirjeldas, et 1 cm paksune kiht tolmu on juba liiga palju. Kui tolmu kukub, on seda suur hulk. On ka masin, millega saab mõõta tolmu kogust, samuti saab seda teenust sisse tellida.
Kord aastas soovitas Nurm kindlasti tootmisettevõtetes uurida, mis seisus tehas on. Mõnes tehases on puhastust vaja vaid iga kolme aasta tagant, ent näiteks puidutolmu puhul tekib aasta jooksul kuhjaga tolmu ja ehk on puhastust vaja teha isegi mitu korda aastas.
“Õnnetused on alati kallimad, kui õnnetuse ärahoidmise teenus,” paneb ta südamele. Ka kindlustusega võib minna keeruliseks, kui oli teada, et tolm võib plahvatada. On olnud juhtumeid, kus ettevõtja peab tegevuse lõpetama, sest ei suuda pärast õnnetust oma tootmist taas üles ehitada.
Kuula saadet järele siit: https://r2.err.ee/1608459338/r2-pulss-taavi-libe/fe4cdc86eb9df560b0591d98e97db4d6
→ KUTSU SKYPROFF TOLMU EEMALDAMA
Foto: Skyproff. Tolmu eemaldus konstruktsioonidelt.