Kaarli puiestee elumaja katuselt avaneb Tallinnale kaunis vaade. Ühele poole jäävad Tallinna kõrghooned ja teisel pool on näha, kuidas lennuk pilvepiirile tõuseb. Kõrgtööde ettevõtte OÜ Skyproff meeskond sätib varustust maa ja taeva vahele ja on peagi valmis kortermaja katuseservalt alla laskuma, et tööpäeva alustada ja aknaid pesta.

«Kõige tähtsam on see, et kogu süsteem peab olema algusest lõpuni kahekordne, ehk siis meil on kaks ankrupunkti ja kaks köit ning need köied jõuavad töötaja vööni. Ühtlasi on vöös nad kahes erinevas kohas kahe erineva julgestusseadme küljes kinni,» ütles Skyprofi juht Mihkel Nurm. «Kui ühe köiega peaks midagi juhtuma, siis on alati teine töökorras.»

Hulljulge ei sobi kõrgustes töötama

Ettevõtte töötaja peab oskama ennast või kannatanut päästa ohusituatsioonist ja kindlasti ei tohiks ta kõrgust karta. «Selle jaoks on hea kaljuronimise trenn, mis õpetab inimesele vajaliku asendi hoidmist ning annab enesekindlust kõrgustes toimetamiseks,» sõnas Nurm.

Meeskonnas on ka üks naine, kes on õnnelik selle üle, et saab õues füüsilist tööd teha. «Tegelikult olen ma hariduselt füsioterapeut ja töötasin ka kliinikus, aga selline siseruumis töötamine mulle üldse ei sobi. Kuna ma olen enne mitu aastat alpinismiga tegelenud, siis see tundus väga loogiline jätk,» sõnas Skyprofi töötaja Kaisa Rebane.

Tunni ajaga pandi vajalik varustus üles ja vahetult enne laskumist käis viimane kontroll, et kõik oleks turvaline. Märkasin, et töötajad panevad katuse äärele spetsiaalse kaitse, et mitte lõhkuda plekki ja ei tekiks köie rebenemise ohtu. Samuti kontrolliti, et kõik karabiinid oleks kinni.

Skyprofi töötaja Olev Luik lausus, et ta on selle maja aknaid juba kaks korda pesnud, seega on see juba tuttav koht ning hetk enne laskumist ei tunne ta hirmu. «Mõnikord tekib ärevus küll, kui on keerulisem projekt, kus on köisi keerulisem üles seada,» sõnas mees.

Kaisa Rebase sõnul peab selle töö puhul säilima ettevaatlikkus. «Hetk enne laskumist mõtlen läbi, kas kõik on õigesti kinnitatud. Seega, ei ole vahet, kas laskuda esimeselt või neljateistkümnendalt,» sõnas ta.

Meeskond peab suutma end päästa

Koos töötades peab meeskonnal olema raadioside. «Ühtlasi pead nägema seda, kus teised on ja mida nad teevad. Ehk kui keegi siin köie peal minestab või appi hüüab, siis sa pead seda kuulma,» sõnas Luik, kes kuulaks hea meelega töö ajal muusikat, aga ohutuse nimel pole see lubatud.

Samuti peab meeskond suutma end ohtlikust olukorrast ise ära päästa, sest kiire reageerimine võib olla elu ja surma küsimus. Objektil peab olema vähemalt kaks kõrgtööde väljaõppega spetsialisti, et oleks tagatud efektiivne töö ja võimekus kannatanu turvaliselt alla tuua.

«Me ei saa loota selle peale, et päästeamet meid päästab, sest teeme tööd just seal, kus ligipääs on piiratud,» lausus Nurm.

Allikas ja artikli pikem versioon: https://tarbija24.postimees.ee/3370627/ehitusalpinism-nouab-kokkupuudet-kaljuronimisega