Miks peaks igaüks meist võtma ette uusi väljakutseid, kui neid pillutakse meie teele juba niigi palju? Mis kasu saab inimene enda seatud väljakutsete ületamisest?

Tänapäeva kiires maailmas on ahvatlev unustada eneseareng ning selle asemel rahulduda status quo’ga – lihtsalt hakkama saades ja oma elu elades. Need väljakutsed, mis meid tabavad, tulenevad pigem välistest asjaoludest, mitte meist endist. Me lihtsalt reageerime neile siis, kui need meid tabavad.  

Kui oleme noored, võtame ette palju väljakutseid, kuna kõik teised teevad seda ja usume, et ka meie suudame sama. Meie vanemad julgustavad meid asjaga “lihtsalt hakkama saama”. Vanemad usuvad meisse seni, kuni suudame ise endasse uskuda. Täiskasvanueas ei ole meil aga tihtipeale enam toetajaskonda, kes meid raskustega silmitsi seistes seljale patsutaks. Raskete ettevõtmiste õnnestumiseks ei saa me enam nii palju julgustust.

Tihtipeale peame astuma oma väljakutsele vastu üksinda, mistõttu on eriti tähtis arendada oskust elu keerdkäikudega edukalt toime tulla.

Saame oma reaktsioonivõimet kõvasti arendada, kui võtame ise tahtlikult ette uusi väljakutseid. Eesmärgipõhised väljakutsed aitavad meil paremini hakkama saada igasuguste erinevate olukordadega, mis ette võivad tulla. Väikeste muutuste mõju kuhjub ning aitab meid ette valmistada suurteks väljakutseteks, mida me ei saa alati ette näha ega valida.

Siin on regulaarse väljakutsepraktika boonused:   

  1. Tõstad usku enesesse.

Kui otsustame teha midagi rasket ja viime selle lõpule, tõstame usku enesesse, mis omakorda tõstab meie enesehinnangut. Peame teadlikult töötama oma enesehinnangu ja -taju kallal. See aitab aru saada, kes me oleme, milleks me suutelised oleme ning millele saame enda juures kindlad olla.

Väljakutseid vältides ütleksime justkui endale “Ma ei suuda”, mis langetab enesehinnangut. Suuname end ise keskpärasuse teekonnale, mis on täis kahetsusi ja mõtteid stiilis “Mis siis, kui ma oleks…”.

  1. Õpid end paremini tundma.

Väljakutsete ületamine loob ideaalsed võimalused enda kohta rohkema avastamiseks: näiteks mis on meie tugevused, eelistused, kired. Kui proovime uusi asju, avastame enda sees peidus olevaid aspekte või iseloomujooni, mis ootavad alles väljaarendamist. Kui oleme avatud iseenda avastamisele, ootab meid ees rõõmu, kirge ja põnevust täis elu.

  1. Leiad oma jõu tulemuste loojana.

Väljakutsele vastu minnes peame tihtipeale otsima jõudu sügavalt enda seest. Kui tõmbame selle ressursi pinnale ja kasutame neid enda kasuks, loome ka midagi uut, mida enne olemas ei olnud. Ületatud väljakutse tulemuseks võib olla uus töökoht, kunstiteos, põnev oskus või tugevam füüsis. Olenemata konkreetsest tulemusest on kindel, et sa oled osa millegi parema loomisest.

Väljakutsed õpetavad meile, kuidas kasutada ära oma jõuallikat loomiseks. Seda oskust saame ära kasutada siis, kui välismaailma väljakutseid meid ootamatult tabavad.

***

Kui tunned huvi kõrguste ja ilusate vaadete ning vaheldusrikka ja füüsiliselt nõudliku töö vastu, on meil sulle pakkuda suurepärane väljakutse.

Osale Skyproff Cup 2019 köietehnikute võistlusel!

Eesti ainuke tööstusalpinistidele mõeldud jõuproov on tõeliselt lõbus väljakutse. Lisaks trennile ja headele emotsioonidele on välja pandud ka ahvatlevad auhinnad. Loe võistluse kohta lisa siit!

Kui kõrgtööde valdkond on sulle võõras, kuid tundub huvitav, alusta teekonda kõrgustesse mõne meie koolitusega.

 

Allikas: https://www.tut.com/article/details/491-3-reasons-why-you-should-challenge-yourself/?articleId=491#popup