Kõrgustes töötamiseks on saadaval mitu erinevat meetodit, sealhulgas köisligipääs ja erinevad tõstukid. Kuigi mõlemal ligipääsuviisil on oma plussid ja miinused, eelistatakse paljudel juhtudel just köisligipääsu meetodit.

Köisligipääsu üks peamisi eeliseid on paindlikkus. Erinevalt tõstukitest, mille liikumisvahemik ja manööverdusvõime on piiratud, saab köitega juurdepääsusüsteeme kasutada ka väga raskesti ligipääsetavatel aladel. See teeb alpinismist ideaalse meetodi kõrghoonetel, sildadel ja piiratud ruumides, kus traditsioonilised juurdepääsumeetodid võivad olla ebapraktilised või lausa võimatud.

Köisligipääsu teine eelis on selle kulutõhusus. Kui tõstukite rentimine või ostmine võib olla kallis, siis köisligipääs on suhteliselt soodne ja nõuab minimaalselt seadmeid. Samuti võib alpinistlikult töötamine olla kiirem ligipääsuviis. Köiesüsteemide puhul ei kasutata suuri, keerulisi ja heitgaasirohkeid masinaid. Seega on tegu ideaalse meetodiga näiteks väikesemahuliste projektide puhul, kus kallimad ligipääsuvahendid ennast rahaliselt ei õigusta.

Köispääs on paljudes olukordades ka turvalisem kui tõstukid. Tõstukeid tuleb kasutada stabiilsel aluspinnal, aga ebastabiilsel pinnasel ning tuulise või halva ilma korral on tõstuk ohtlik. Köisligipääsu süsteemid seevastu pinnasest ei sõltu, kuna töötsoonile lähenetakse ülevaltpoolt. Nii pakub alpinism töötajatele ohutut ja usaldusväärset võimalust raskesti ligipääsetavatele aladele liikumiseks.

Kokkuvõtteks võib öelda, et kuigi mõlemal kõrguses töötamise meetodil on oma hüved ja puudused, on mitmeid kaalukaid põhjuseid, miks köisligipääs on paljude töötajate jaoks sageli eelistatud meetod. Alates selle paindlikkusest ja kulutõhususest kuni ohutuse, keskkonnamõju ja tõhususeni pakub köisligipääs mitmesuguseid eeliseid, mis muudavad selle töötajatele atraktiivseks võimaluseks paljudes tööstusharudes.

Ehitusalpinismi valides tuleb siiski silmas pidada, et selleks on vaja vastavat väljaõpet ning varustust. Ehitusobjektil peab ohutuse kaalutlustel töötama korraga vähemalt 2 alpinisti. Seega kui kõrgustes tehakse töid väga harva, võib olla mõistlikum tellida sisse vastav teenus, enda töötajate väljakoolitamise asemel.

Kui soovid saada hinnapakkumist enda kõrgtööle – võta meiega julgelt ühendust!

VÕTA ÜHENDUST