Paljud majaomanikud võtavad sügiseti ette vihmaveerennide puhastamise. Langenud lehed, sügistuultega kogunenud sodi, lindude väljaheited ja pesad ning muu praht tuleb enne talve tulekut rennidest eemaldada. Vastasel juhul tekivad ummistused, mis takistavad vee normaalset äravoolu.
Miks on oluline rennid enne talve algust heasse korda viia?
- Kui vesi ei saa maha voolata, võib see pressida katuse vahelt tuppa või fassaadi vahele ning tekitada seal niiskuskahjustusi
- Kui vesi jääb torudesse kinni ja külmub, pressib jää rennid mõlki või lausa katki
- Mida kauem mustus torudes on, seda raskem on seda hiljem eemaldada
- Mugavalt puutumata rennidesse võivad elama asuda linnud, herilased ja muud kahjurid
Kui oled otsustanud oma maja vihmaveerenne ise puhastada, pea meelest järgmist:
- Ohutus ennekõike
Igaks juhuks tasuks tööd teostada kahekesi, et teine inimene saaks vajadusel aidata või abi kutsuda. Kuna tavaliselt kasutatakse majapidamistes kõrgemale ulatumiseks redelit, oleme välja toonud peamised nüansid redelil ohutult töötamiseks. Ühekorruselise maja kõrguselt kukkumine üldiselt surmaga ei lõppe, kuid on suur tõenäosus saada eluaegne vigastus.
Redeli kasutamise nõuanded:- Vaata üle, kas redel on terve – katkist redelit ei tohi kasutada! Tähelepanu pööra eelkõige astmetele, kinnituskohtadele ja liikuvatele osadele.
- Redelit paika sättides kontrolli alati, et allolev maapind oleks tasane ning redel seisaks seal kindlalt. Eemalda töötsoonist võimalikud takistused ja maas vedelevad esemed.
- Redelil olles tuleb alati rakendada 3 punkti reeglit: toetama peavad kaks jalga + üks käsi.
- Vihmaveesüsteemi kaitsmiseks ära toeta redelit otse renni vastu, kuna see võib need lömmi suruda ja rikkuda, samuti libiseda. Kasuta spetsiaalset lisajuppi, millega saad toetada redeli kas katuse vastu või renni alla seinale.
- Redeli pikkus peab olema piisav – astuda tohib maksimaalselt ülevalt neljandale astmele. Ülemisele kolmele astmele minemine on ohtlik, kuna inimese raskuskese on siis redeli otsast kõrgemal ja kukkumise tõenäosus palju suurem.
- Silma järgi arvestades jälgi, et puusad ei oleks üle redeli otsa.
- Ettevalmistused ja töövahendid
Selleks, et töö läheks sujuvalt, mõtle juba enne läbi, mida sul vaja võib minna. Riietu soojalt ja mugavalt, jalga pane tugevad ja libisemiskindlad jalanõud. Vali sobilikud töö- või kummikindad. Võta kaasa ämber sodi kogumiseks, kui sa ei soovi prahti maha visata ja pärast kokku korjata. Samuti võta kaasa puhastusvahend ja lapp. Pane taskusse mobiiltelefon, et vajadusel abi kutsuda. Kui oled nohune, varu taskurätte. Veevoolik võiks olla mugavas läheduses.
- Õige ajastus
Kõige suurem kogus sodi tekib tavaliselt langenud lehtedest. Seega oleks mõistlik puhastada renne siis, kui puudelt on lehed langenud. Samas tuleb jälgida ilmateadet. Miinuskraadidega jäätub rennidesse jäänud vesi koos sodiga ning siis on rennide puhastamine raske, kui mitte võimatu. Ilmaolud peaksid olema rahulikud – väga tugeva tuule või sajuga on töötamine ohtlik ja ebameeldiv.
- Parima tulemuse saavutamine
Esmalt eemalda rennidest käte või plastkühvlikesega suurem sodi. Metallist tööriistu ära kasuta, kuna need võivad torusid kahjustada. Vajadusel kasuta vett või puhastusvahendit kuivanud mustuse eemaldamiseks. Nühkimiseks võta kaasa vana kalts, käsn või lapp.Ära unusta ka allavoolutorusid. Näiteks lindudele meeldib pahatihti torude ülemistesse otstesse pesa ehitada. Torudesse jäänud ummistus võib talvel palju pahandust teha, kui torru jäänud vesi külmaga jäätub ja toru lõhki pressib. Eemalda ka alla uhutud sodi torude otstest maapinnal. - Kontrolli vihmaveesüsteemi seisukorda
Kui oled puhastusega lõpetanud, kontrolli üle, kas vesi voolab igalt poolt nii, nagu vaja. Nõnda uhud rennidest välja ka viimase mustuse.Vaata üle:- Ega vesi kuhugi ei kogune
- Kas rennid on loodis?
- Ega vesi kuskilt vahelt ei tilgu
- Kas kuskil on auke või pragusid?
- Ega vesi kuskilt üle ääre ei voola
- Kas renne tuleks painutada?
- Ega vesi kuhugi ei kogune
Probleemide tuvastamisel tuleks kutsuda professionaalne parandusfirma, et rennid veel enne talve tulekut korda teha. Abiks olukorra hindamisel on probleemsetest kohtadest tehtud pildid või videod. Loe lähemalt siit, kuidas esitada head päringut, et saada teenusepakkujatelt võimalikult täpsed ja kiired hinnapakkumised.
Skyproffid saad rennitöödele kutsuda siit!