Kevadine valgus toob välja pika talvega akendele kogunenud mustuse. Seetõttu ongi märtsist maini tihe akende pesemise aeg nii eramajades kui ka korteri- ja büroohoonetes. Teine aknapesu kõrgaeg on suvel pärast puude õitsemist, et eemaldada klaasidelt kleepuv õietolm.
Kui ka Sul on plaanis võtta ette akende pesemine, loe edasi, et saada teada Skyproffi parimad nipid!
Miks on oluline aknaid regulaarselt pesta?
- Mida tihemini aknaid pesta, seda lihtsam (ja tellides soodsam) see on
- Hästi hooldatud klaasid peavad kauem vastu
- Räpased aknad võivad suurendada küttearveid
- Esteetilised põhjused: kenam vaade väljapoole, parem mulje möödujatele
Loe siit pikemalt akende pesemata jätmise tagajärgede kohta!
***
Siinkohal keskendume eelkõige kõrgel asuvate akende pesemisele (näiteks loftide laealused aknad või välisfassaadi teise korruse aknad).
Kui oled otsustanud neid aknaid ise pesta, pea meelest järgmist:
Ohutus ennekõike
Juba 2-meetrine kukkumine võib olla eluohtlik. Seetõttu soovitame kõrgeid aknaid pestes võtta kaasa sõber, kes saab olla abiks ja õnnetuse korral kutsuda abi. Üksinda olles tuleb kindlasti panna taskusse mobiiltelefon.
Kõrgele saamiseks on vaja selleks sobivat vahendit. Kodudes on selleks enamasti redel. Loe siit, millised on erinevad redelitüübid ning kuidas valida endale sobivaim.
Redeli pealt töötades pea kinni järgmistest nõuetest:
- Enne kasutamist vaata üle, kas redel on terve – katkist redelit ei tohi kasutada! Tähelepanu pööra eelkõige astmetele, kinnituskohtadele ja liikuvatele osadele. Siin on pikem juhend redeli kontrollimiseks.
- Redelit paika sättides kontrolli alati, et allolev maapind oleks tasane ning redel seisaks seal kindlalt. Eemalda töötsoonist võimalikud takistused ja maas vedelevad esemed.
- Redelil olles tuleb alati rakendada 3 punkti reeglit: redelile peavad korraga toetama kaks jalga + üks käsi või kaks kätt + üks jalg.
- See jätab seistes vaid ühe vaba käe töötamiseks!
- Redeli pikkus peab olema piisav – astuda tohib maksimaalselt ülevalt neljandale astmele. Ülemisele kolmele astmele minemine on ohtlik, kuna inimese raskuskese on siis redeli otsast kõrgemal ja kukkumise tõenäosus palju suurem.
- Silma järgi arvestades jälgi, et puusad ei oleks üle redeli tipu.
- Samuti jälgi, et sinu vöökoht ei liiguks vasakule ega paremale poole üle redeli ääre.
- Redeli peal ei tohi töötada kauem kui 30 minutit järjest. Pikema pesu puhul tee regulaarseid puhkepause.
Ettevalmistused ja töövahendid
Selleks, et töö läheks sujuvalt, mõtle juba enne läbi, mida sul vaja võib minna.
- Mobiiltelefon (täis laetud akuga)
- Mugavad ja libisemiskindlad jalanõud
- Redel või muu ligipääsuvahend
- Pesemisvahendid
- Variant A: traditsiooniline ajalehemeetod
- Vanad ajalehed
- Klaasipesuvedelik
- Variant B: Skyproffi kasutatav S-tehnika
- Pesušvamm
- Pesukumm ehk squeeze
- Klaasipesuvedelik
- (Ämber)
- Variant A: traditsiooniline ajalehemeetod
Õige ajastus
Akende pesu on töö, mille võib väga kiiresti nullida vale ajastus. Eriti tähtis on see kohtades, kus on õitsvad puud ja põõsad.
Nimelt on õietolm üpriski kleepuv ja lendleb hästi ka kõrgematele akendele. Kui aknad pestakse ära enne tolmlemisaega ning seejärel jäävad aknad pikaks ajaks õietolmuga kaetuks, on neid hiljem palju raskem pesta. Seega tuleks puhastada aknad võimalikult täpselt pärast õitsemise lõppu.
Akende pesu tiheduse määrab lisaks tolmlevatele taimedele ka lähedalasuv liiklus. Kui akna taga on tiheda autovooga sõidutee või näiteks tolmav kruusatee, tuleb aknaid pesta tihemini. Mustuse kogunedes ja seistes on seda raskem eemaldada.
Akende pesemiseks on kõige sobivam ühtlaselt pilvine mõõdukalt soe ilm. Kuuma päikese käes kuivab vesi aknal liiga kiiresti ning jätab klaasile jäljed. Samuti võib olla raske peegelduva valguse käes kõiki plekke näha. Vihmase ilmaga on töötamine endale ebameeldivam ning klaasidele võivad jääda piisajäljed.
Parim tulemus: S-tehnika
Skyproffi lemmik akende pesu tehnika on saanud nime käe S-kujuliste liigutuste järgi. S-tehnika aitab tagada kõige puhtamad klaasid. Vahenditest on vaja pesuvett (ja ämbrit), švammi ja kummiliistu.
Seebivette kastetud švammiga pestakse aken puhtaks. Seejärel tõmmatakse kummiga aken kuivaks, tehes käega S-kujulised liigutused. Nii jääb aknale vähem jutte kui horisontaalsete või vertikaalsete liigutuste puhul.
Kui klaas on väga määrdunud, võib olla vajalik protsessi kordamine. Silma tuleb peal hoida ka pesuveel, et see ei oleks liiga must. Vett tasub vahetada pigem tihemini kui harvemini.
Siseruumides püüa kasutada vähem vett ning kata enne pesemist akna alumine äär rätikuga, mis imab endasse alla voolava vee.
Kõrgeim pilotaaž on õppida S-tehnika ära mõlema käega! Kui soovid saada sellel alal eksperdiks, loe siit lisa meie pakutavate akende pesu koolituste kohta.
***
Ise aknaid pestes võib küll hoida kokku kopsaka rahasumma, kuid seejuures ei tohi unustada, mis on tõeliselt tähtis – ohutus ja turvalisus. Õiged töövõtted aitavad vältida õnnetusi ja tagada parima tulemuse.
Kui akende pesemine on ohtlik ning selleks puudub vajalik varustus ja/või sobivas vormis inimene, tasub kindlasti kutsuda klaase puhastama oma ala eksperdid.