Tolmuplahvatus on kiire põlemisreaktsioon, mis ohustab tolmu sisaldavaid keskkondi, näiteks teatud tootmishooneid. Plahvatus käivitub tavaliselt siis, kui õhku satub palju peenikesi osakesi, mis süttivad kuumusallika tõttu. Tagajärjeks on jõuline plahvatus, mis võib olla sarnaselt hävitav gaasiplahvatusega.

 

Tolmuplahvatus ohustab mitmeid erinevaid tööstusharusid

Süttida võib näiteks:

  • metallitolm, mis tekib lihvimis- või lõikamistööde käigus;
  • puidutolm, eriti lihvimise ja saagimise käigus tekkiv tolm;
  • teravilja, seemnete või muude orgaaniliste materjalide töötlemisel tekkiv tolm;
  • pulbrite, kemikaalide või ravimite käitlemisel tekkiv tolm.

Tolmuplahvatuse riskide hindamine

Tolmuplahvatuse riski saab hinnata mitme faktori järgi:

  1. Tolmu kogus.
    Mida rohkem tolmu ruumis on, seda suurem on plahvatusoht. Peenem tolm süttib kergemini kui jämedam.
    Kui tootmishoone on väga kitsas või asju täis, on purustused suuremad.
  2. Süüteallikad.
    Plahvatuse tekkimiseks on vaja süüteallikat. Selleks võib olla näiteks avatud leek, aga ka väike säde või kuum tasapind.
  3. Ruumi hapnikusisaldus.
    Plahvatuse jaoks on vaja ka hapnikku, seega kõrgema hapnikusisaldusega ruumis võib plahvatuse risk olla suurem.
  4. Tuuletõmbus.
    Seisev tolm ei pruugi olla ohtlik, kuid kui näiteks tuuletõmbuse tõttu tolm õhku laiali paisatakse, on selle osakeste pindala suurem ning süttimise tõenäosus kasvab. Tavaliselt tekib pärast esialgset tolmuplahvatust ahelreaktsioon. Esimene plahvatus paiskab järgmisi tolmuosakesi õhku, mistõttu süttivad ka need, ning järjest tekivad plahvatused läbi kogu hoone.

Kuigi tolmuplahvatused ei ole tootmises igapäevane nähtus, peaks iga selle valdkonna töötaja tegema endast maksimumi, et tagada ohutus. Plahvatuse tagajärjeks on ilmselgelt meeletu varakahju, aga samuti on kaalukausil inimeste elud.

Pärast mastaapset õnnetust on tootmine seiskunud, tuleb tegeleda kannatada saanud töötajate eest hoolitsemisega ning kui plahvatust oleks saanud ennetada, tuleb arvestada ka mainekahjuga. Paljud ettevõtted võivad seetõttu tegevuse lõpetada.

Tolmuplahvatuse riskide maandamine

Kuna tihtipeale on tootmishooned kõrged ning puhastada on vaja erinevatelt tasapindadelt ja kitsastest kohtadest, tekib siin uus risk – tegu on kõrgtööde ning piiratud ruumidega. Tootmise spetsialistid või puhastusteenindajad ei ole tavaliselt saanud selleks vastavat väljaõpet.

Skyproffi ekspertmeeskond pakub tolmu puhastust erinevatest tootmishoonetest. Meie pääseme ligi nii kõrgetesse kui kitsastesse kohtadesse, näiteks katusealused fermid, masinate pealsed pinnad, šahtid ja torud. 

Kas soovid kaitsta enda tootmist ja tagada oma töötajate ohutus, aga pole kindel, millised on sinu tootmises tolmuga seotud riskid? 

Telli meilt tolmu audit, kus kontrollime üle kõik riskikohad ning leiame ka lahenduse puhastustöödeks.

TELLI TOLMU AUDIT