Tolmuplahvatus on kiire põlemisreaktsioon, mis ohustab tolmu sisaldavaid keskkondi, näiteks tootmishooneid. Süttida võib igasugune materjal, näiteks metalli-, suhkru- või puidutolm. Kui tolmu on kuhjunud liiga palju, see mingil põhjusel õhku paiskub ning süttib, on tavaliselt tagajärjeks võimas mitmeosaline plahvatus.

 

Siin on vaid mõned näited tõsistest tolmuplahvatustest:

Imperial Sugar Company tolmuplahvatus

Imperial Sugar Company / Port Wentworth, Georgia, USA (2008)

Plahvatuses hukkus 14 inimest ja vigastada sai ligi 40 töötajat. Tehas sai ulatuslikke kahjustusi ning põleng kestis mitu päeva. Õnnetuse põhjustas puhastamata suhkrutolmu süttimine. Tehas oli vana ning puhastusmeetmed ebapiisavad, mistõttu oli tolmu igal pool üle tehase ning esimesele plahvatusele järgnes mitmeid sekundaarseid plahvatusi.

 

West Pharmaceutical Services / Kinston, Põhja-Carolina, USA (2003)

Tolmuplahvatuses hukkus 6 inimest ja vigastada sai 36. Pool kogu tehasest hävis ning kahjusid tekkis umbes 150 miljoni dollari eest. Tolmuplahvatuse põhjustas lateksitolm. Masinate pealt puhastati tolmu regulaarselt, kuid ventilatsioonitorudest mitte. Paar nädalat enne õnnetust märgati, et lae alla on tolmu kogunenud, kuid selles ei nähtud piisavat suurt ohtu.

 

Kunshan Zhongrong Metal Products Co. / Kunshan, Jiangsu provints, Hiina (2014)

Tolmuplahvatuses hukkus 146 inimest ja vigastada sai üle 180 töötaja. Tehases oli kohal tavatult palju töötajaid, kuna nädalavahetusel lubati topelt ületunnipalka. Õnnetus juhtus metalli- ja alumiiniumitolmu süttimisel. Plahvatus tekitas märkimisväärseid kahjustusi tehasele ja lähikonnas asuvatele hoonetele. 

 

Paradip Phosphates Limited / Paradip, Odisha, India (2017)

Tolmuplahvatuses sai surma 7 inimest ja mitu inimest vigastada. Tehase seadmed ja hoone said tõsiseid kahjustusi. Plahvatus põhjustati fosfori tolmu süttimisest, mis oli kogunenud tootmisprotsesside käigus.

 

Mount Mulligani söekaevandus / Mount Mulligan, Far North Queensland, Austraalia (1921)

Plahvatuses hukkus 75 inimest, kellest viimane leiti rusude seast alles 5 kuud pärast õnnetust. Kuna kaevandust peeti väga ohutuks ning gaasilekkeid sealt tuvastatud ei olnud, kasutati turvavalgustite asemel lahtise leegiga valgusteid. Paraku oli hooletuse tõttu ladustunud liiga palju söetolmu, mis põhjustaski plahvatuse.

Tolmuplahvatuste ennetamine suurtes tootmishoonetes on eluliselt tähtis

  • Teatud ruumides saab kasutada inertset gaasi, näiteks lämmastikku, mis ei võimalda tulel tekkida sama hõlpsalt kui hapnik.
  • Kasutusele võib võtta süsteeme, mis plahvatuse tekkides suunavad selle jõu turvaliselt hoonest välja.
  • Kõik töötajad peavad olema teadlikud tolmuplahvatuse riskidest ning tekkepõhjustest.
  • Kõik töötajad peavad oskama ohuolukorras käituda. Selleks on vaja läbi viia praktilisi õppusi.
  • Muidugi peab olema kursis kõikide kohalike eeskirjade ja turvastandarditega – ning neid ka järgima – kuid tihtipeale ei piisa nendest ohutuse tagamiseks.
  • Ülioluline on regulaarselt tolmu puhastada ja ka kontrollida. See tähendab, et paigas on süsteemid tolmutaseme minimeerimiseks nii nähtavatel kui ka näiteks lagede all asuvatel pindadel ja ventilatsioonitorustikes.

 

Kuna tihtipeale on tootmishooned kõrged ning puhastada on vaja erinevatelt tasapindadelt ja kitsastest kohtadest, tekib siin uus risk – tegu on kõrgtööde ning piiratud ruumidega. Just seetõttu aitab Skyproffi ekspertmeeskond puhastada tolmu erinevatest tootmishoonetest. 

Meie pääseme ligi nii kõrgetesse kui kitsastesse kohtadesse, näiteks katusealused fermid, masinate pealsed pinnad, šahtid ja torud. 

Kui soovid kaitsta enda tootmist ja tagada oma töötajate ohutus, telli tolmupuhastus kohe!

Pole kindel, millised on sinu tootmises tolmuga seotud riskid? Telli tolmu audit.

TELLI TOLMU AUDIT